Lai mudinātu cilvēkus lasīt vilcienā un laiku ceļā pavadīt saturīgi, Imanta Ziedoņa bibliotēka projekta Ceļā ar grāmatu ietvaros sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku (LNB) un AS Pasažieru vilciens dīzeļvilciena sastāvā atklāja pirmo lasītavu. Ar trīs grāmatu plauktiem un vairākiem desmitiem grāmatu aprīkotais vilciena sastāvs no 2019. gada 15. janvāra kursē visos dīzeļvilcienu maršrutos, dodot iespēju cilvēkiem Latvijas reģionos lasīt vilcienā.

 

Pirmais maršruts, kurā devās ar lasītavu aprīkotais vilciena sastāvs, bija no Rīgas uz Siguldu, tā laikā pasažierus izklaidējot ar fonda Viegli mūziķu Goran Gora un Jāņa Strapcāna grāmatu lasījumiem, saviesīgām sarunām ar pasažieriem, tēju, cepumiem un citiem pārsteigumiem.

 

Tā kā vilciena sastāvs nav piesaistīts konkrētam maršrutam, grāmatu plauktu var sastapt, gan braucot uz Daugavpili, gan Siguldu un citos maršrutos, kur kursē dīzeļvilcieni. Katrā grāmatā ievietots īpašs atpazīšanas zīmogs. Plānots, ka grāmatu krājumi vilciena plauktos tiks papildināti un mainīti ik pēc trīs mēnešiem atbilstoši dažādām tēmām un aktualitātēm. Projekts Ceļo ar grāmatu tika uzsākts ar tēmu Ceļošana, kas īpaši tuva bija Imantam Ziedonim.

 

“Imants Ziedonis bija aizrautīgs ceļotājs, ticēja, ka ceļojot cilvēks kļūst bagātāks. Mūs bagātina gan ceļojuma iespaidi un sastaptie ceļabiedri, gan laiks, kuru pavadām ceļā, ja to piepildām ar ko jēgpilnu. Lasīšana ir viena no vērtīgākajām nodarbēm, sevišķi tiem ceļotājiem, kuri noteiktu ceļa posmu veic ikdienā un jaunus iespaidus vairs tik viegli negūst. Ceram, ka reiz šāds grāmatu plaukts būs gan katrā vilcienu sastāvā, gan stacijās un vēlāk arī autobusos, veidojot sadarbību ar bibliotēkām dažādās Latvijas vietās,” stāsta Imanta Ziedoņa muzeja Uzticības padomes locekle Žanete Grende.

 

Īpašo “lasītavas vilciena” sastāvu pasažieri varēs atpazīt pēc projekta uzlīmes vilciena vagonu ārpusē.

“Esam gandarīti, ka varam piedalīties šajā ceļojumā. Jebkurš, arī visikdienišķākais brauciens var būt kas daudz vairāk par transportlīdzekļa kustību noteiktā virzienā. Svarīgi, kādu saturu mēs piešķiram šai nodarbei, un laikā, kad tik daudz laika pazūd mobilajās ierīcēs un pavirši izlasītos virsrakstos, grāmatu lasīšana atkal kļūst par lielisku piedzīvojumu,” uzsver AS Pasažieru vilciens valdes priekšsēdētājs Rodžers Jānis Grigulis.