Ziedoņa muzejā Murjāņos 6. oktobrī atvērta laikmetīgās mākslas mākslinieka Andra Kaļiņina izstāde Fragmenti, kas palīdz dzīvot. Imka un Ojka, tā visu ziemas sezonu būs skatāma muzeja dārzā. Izstāde būs pieejama un skatāma 24/7 līdz pat 2024. gada maija beigām. 

Izstāde veidota kā instalācija, kas atgādinās par divu laikabiedru, draugu un dzejas dižgaru  Imanta Ziedoņa un Ojāra Vācieša  draudzību, kā arī atzīmēs abu vārda meistaru deviņdesmitgadi.  Ziedonis savu dzimšanas dienu svin pavasarī, Vācietis – rudenī, līdz ar to varam teikt – līdz ar rudeni ir, iestājies Ojāra Vācieša laiks. 
 
Mākslinieks Andris  Kaļiņins, iedvesmojoties no Ziedoņa muzeja un Ojāra Vācieša muzeja krājuma priekšmetiem, kas liecina par abu dzejnieku draudzību, radījis laikmetīgu vides instalāciju par abus vienojošo tēmu izvēloties uguni.  Tā ir uguns, kas daudzkārt parādās gan abu meistaru dzejā un dzejas krājumu nosaukumos, un uguns, kas apliecina savu klātbūtni muzeja krājuma priekšmetos - svečturī, Imanta Ziedoņa pašportretā zīmētā uguns liesmā, Lielvārdes jostas ugunskrustā vai sērkociņa kastīšu kolekcijā. Zīmīgi, ka Ojārs Vācietis savulaik atgriezis rakstīšanas dzirksti pašam Imantam Ziedonim. 
 
“Man gribējās radīt ugunskura vietu pie kuras it kā sildīties. Arī priekšmeti, kas mani uzrunāja abos muzejos, kaut kādā mērā sasaucas ar uguns tēmu un arī turpmāk radās arvien jauni savienojumi ieviestajai uguns tēmai. Tā viss lēnām saslēdzās. Lai šī instalācija ir kā ierosme domāt un savā prātā savilkt paralēles!”, saka mākslinieks Andris Kaļiņins.

Fragmenti, kas palīdz dzīvot ir Ziedoņa muzeja pagājušajā gadā uzsākts jauns izpētes cikls, kura rezultātā jaunā, radošā formātā tiek parādīti un stāstīti stāsti par muzeja krājuma priekšmetiem, uz tiem raugoties no šodienas dažādu radošo nozaru pārstāvju skatu punkta un viņu vērtējumā.

“Pirms 30 gadiem Imants Ziedonis sēdēja šīs mājas saieta istabā un stāstīja par dažādiem priekšmetiem, kas atradās telpā, un to saistību ar dažādiem laikabiedriem, arī notikumiem. Noslēgumā uzsverot, ka šie priekšmeti ir tādi, kā fragmenti, kas viņam palīdz dzīvot. 

Tas dod mums iespēju padomāt par mūsu vidi, kurā dzīvojam šodien, kā arī par nospiedumiem, cits teiktu - ietekmi vai iespaidu, ko katrs mēs - cilvēki - savstarpēji atstājam viens otram.       
Vienlaikus Ziedoņa muzeja misija paredz jaunrades veicināšanu, līdz ar to īpaši priecājamies par Andra Kaļiņina pievienošanos mūsu redzējumam par to, kā šodienas sabiedrībā runāt par muzeja krājumu un to aktualizēt," stāsta Ziedoņa muzeja vadītājā Rūta Šmite.

Kā papildinājumu izstādei un kā dāvanu Ojāram Vācietim deviņdesmitgadē Ziedoņa muzejs kopā ar Ojāra Vacieša memoriālo muzeju gatavojas izdot O. Vācieša minimismus. Mazajā kabatas formāta izmēra grāmatiņā atlasīti spēcīgākie O. Vācieša dzejas citāti, kas apliecina dzejnieka laikmetīgumu, kā arī atklāj Ojāra Vācieša lielo filozofisko dabu.
 
Līdz ar izstādes atklāšanu 6. oktobrī aicinām sabiedrību līdzdarboties grāmatas izdošanā, iegādājoties Ojāra Vācieša minimismus iepriekšpārdošanā fonda Viegli e-veikalā. 

Projekts tapis sadarbībā ar Vidzemes plānošanas reģiona un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.