Muzeju nakts 2019

Muzeju nakts 2019

Šogad "Muzeju nakts" tematikai "Tālavas taurētājs" ļaujam vaļu interpretācijai. Ko mums, Ziedoņa muzejam, nozīmē Tālava? Sena, slavas leģendām apvīta baltu karaļvalsts ar drosmīgo, gudro un taisnīgo ķēniņu Tālivaldi. Viņš augsti godā vērtības un kultūru kā dzīves veidu, ko skaidro svētbirzs Krīvs un klausa savus Dievus, to zīmes. Tas ir sapnis par Latvijas iespējamo sākumu kopā ar tādām karaļvalstīm kā Trikāta, Jersika un citām. Tā ir PirmLatvija. Tā pati Latvija, tikai pirms 1000 gadiem. Ko varam paņemt no senču gudrības un spēka, no mūsu dziļajām un bagātajām saknēm?

 

Imants Ziedonis allaž runāja par jēdzienu "Latviju man". Apceļojot Kurzemīti, Madlienu un Leišmalīti, viņu nepameta doma: "Cilvēkiem par savu dzīves kultūrtelpu jāzina tas, ko viņi diemžēl nezina.” Taurētājs mūs sauc šodien padomāt un pieredzēt katram savu Latviju.

 

Ziedoņa muzejs ir ceļš un mēs aicinām doties ceļā, kurā, iespējams, ir šie pieturas punkti:

 

1. Atnāc uz Murjāņiem – Imanta Ziedoņa muzeju “Dzirnakmeņi” un klausies runājošos kokus

Imanta Ziedoņa muzeja vasarnīca Murjāņos ir saglabāta tāda, kā to savulaik iekārtojis pats dzejnieks kopā ar dzīvesbiedri Ausmu Ziedoni-Kantāni. Līdztekus muzeja ekspozīcijai, muzejs apmeklētājiem piedāvā dažādas radošas apmeklējuma programmas, regulārus pasākumus un notikumus visas vasaras garumā, taču šajā reizē aicinām apmeklētājus paņemt līdzi austiņas un pieslēgties runājošajiem kokiem, lai saklausītu Imanta Ziedoņa balsi un prātojumus.

 

Adrese: "Dzirnakmeņi", Krimuldas pagasts, Krimuldas novads, LV-2142

 

2. Ej pārgājienā gar Latvijas - Lietuvas pierobežu Leišmalīti

Imants Ziedonis, izstaigājot Latviju, iepazina lauku iedzīvotājus, labāk izprata to cilvēcisko dabu, dzīvesveidu, apzināja latviešu identitāti un tautai raksturīgo, kas pēc tam aprakstīts viņa literārajos darbos. Iedvesmojoties no Imanta Ziedoņa grāmatas “Leišmalīte”, Imanta Ziedoņa muzejs rīko Leišmalītes apceļošanu, lai atjaunotu dzejnieka redzēto un iedvesmotu sabiedrību iepazīt Latviju citām acīm. Tas stiprina piederības sajūtu valstij, veido izpratni par Latvijas pierobežas situāciju, ļauj apzināties sabiedrības saskaņas, demokrātijas un katra paša līdzdalības nozīmi labākas dzīves kvalitātes veidošanā.

 

 

3. Brauc vilciena maršrutā Rīga - Sigulda - Rīga , kur iepazīsties ar “Ceļā ar grāmatu”

“…Bet ar katru lasīto grāmatu es it kā uzgāju sevi.”

/Imants Ziedonis/

 

Imanta Ziedoņa muzeja bibliotēka projekta “Ceļā ar grāmatu” ietvaros sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku (LNB) un AS “Pasažieru vilciens”  viena dīzeļvilciena sastāvā ierīkojusi pastāvīgu bibliotēku, tādējādi sniedzot iespēju vilciena pasažieriem pavadīt laiku ceļā, lasot grāmatas.

 

Muzeja naktī ar grāmatu plauktiem aprīkotais vilciens ceļos Rīga-Sigulda-Rīga maršrutā ar atiešanas laikiem:

Rīga pl. 17.27

Sigulda pl. 21.36

 

 

4. Piestāj Leišmalītē - Subatē, kur iepazīt "Ceļā ar grāmatu" lasītavu pie Subates ezera

“Mans muzejs varētu būt ceļš - tikai uzraksts, kas rāda uz priekšu, - Imanta Ziedoņa muzejs. Cilvēki ies, ies, meklēs, bet nav tā muzeja. Toties viens ceļš Latvijā būs izstaigāts. Un tad to uzrakstu varēs pārcelt uz citu vietu.”

/Imants Ziedonis/

 

Tējnīca, vienā no Imanta iecienītākajām vietām Latvijā, nu kļuvusi par Ziedoņa muzeja krustcelēm!

 

Adrese: Subates ezers, Subate

 

5. Iepazīsti Kurzemīti Kuldīgā, kulturālo kartupeļu lauku un runājošos solus

Kuldīgā, Ventas upes krastā, netālu no platākā ūdenskrituma Eiropā, Pārventas parkā ir kartupeļu lauks. Tur aug kulturāli kartupeļi. Kulturāli ne tāpēc, ka kartupelis ir trešā nozīmīgākā augu kultūra pasaules lauksaimniecībā. Kuldīgas kartupeļi atšķiras no pārējiem savas sugas brāļiem, jo tie aug, klausoties radio - Kartupeļu lauka radio (KLR), ko šobrīd var dzirdēt fonda Viegli mājas lapā fondsviegli.lv un pie paša kartupeļu lauka.

 
Adrese: Pārventas parks, Kuldīga, LV-3301
 

6. Apciemo Ragaciemu —  jūras malu un Imanta kapavietu

Imants Ziedonis reiz kādā dzejolī rakstīja:

 

“Kādreiz es miršu.

Nerociet mani kapos,

Kur nav neviena dzīvā!

Aprociet ceļa grantī,

Lai lielceļu stihija brīvā

Bradā man pāri saviem soļiem!”

/Imants Ziedonis/

 

Imanta Ziedoņa kapa vieta atrodas Ragaciemā, bet šai vietai, kā dzejnieks pats bija vēlējies, pāri iet ceļš — ceļš apkārt Latvijai. Ar jūras malu ir saistīta arī viena no skaistākajām Imanta Ziedoņa bērnības atmiņām:

“Pasakaini bija tie braucieni no Ragaciema uz Āgenskalna tirgu. Ja vakarā izbrauca, no rīta tirgū varēja dabūt labākās vietas. Zirdziņš iet, silts, labi. Vakars uznāca kaut kur pie Majoriem. Skaista tā jūrmala bija, pilns ar ziedošiem mazdārziņiem, priecīgiem cilvēkiem. [..]

Kad tā ar zirgu naktī brauc, tad visu  pasauli var saprast. Tad cita pasaule atveras. Uz mūžu atveras.”

 

Adrese: Niedru iela  29. Ragaciems, Lapmežciema pagasts, Engures novads, LV-3118
 

7. Apskati Tukuma ķiršu dārzu, ko iestādījis Imants Ziedonis

“Ļauj man iet pasaulē smukumā, tā kā ķirši zied Tukumā”

/Imants Ziedonis/

 

2010. gadā Tukumā par godu dzejnieka 77 dzimšanas dienai, Imantam Ziedonim klātesot, Mālkalnā tika iestādīts Imanta Ziedoņa ķiršu dārzs ar 77 dekoratīvajiem ķiršiem. Ķiršu dārzs ik gadu tiek papildināts ar dažādu šķirņu ķiršu kokiem.

 

Adrese: Mālkalns, Jelgavas iela, Tukums, LV-3101
 

8. Godini jebkuru dižozolu

1976. gadā Imants Ziedonis kopā ar draugiem un domubiedriem nodibināja “Dižkoku atbrīvošanas grupu” jeb “dagus”. No 1976. līdz 1996. gadam šī grupa regulāri devās no brikšņiem un krūmiem atbrīvot Latvijas dižkokus, labiekārtot ainavas, stādīt kokus, talkot dažādās kultūrpiemiņas vietās. Mūsdienās iezīmēto dižozolu karte pieejama šeit: karte.

 

“Mēs dāvinājām saviem biedriem dižkokus un nosaucām tos viņu vārdā. Dažs labs par to satraucās. Taču mēs šos dižkokus nekur neesam piedāvājuši oficiālam sarakstam. Tie bija mūsu iekšējie spēles noteikumi — tā mēs paši sev pateicāmies par darbu. [..]

 

"Jāatzīmē, ka mēs kopām galvenokārt nereģistrētus, pašu atrastus dižkokus un, tiem vārdus dodami, nekādus iepriekšējos nosaukumus netikām nīcinājuši.”

/Imants Ziedonis/

 

Atrodi savu dižkoku!

 

Foto: Juris Krieviņš. Imanta Ziedoņa muzeja krājums.

 

9.  Ciemojies Valpenē un apskati Valpenes piramīdu

1990. gadā  tēlnieka Viļņa Titāna vadībā tika uzstādīts apjomīgākais “dagu” veidotais vides objekts - Valpenes piramīda.

 

“Mēs uzkrāvām vienpadsmit metru augsto Dundagas laukakmeņu krāvumu Valpenē pie dīķa, kur kādreiz mazais Krišjānis Barons un citi ganu puikas ar paštaisītu plosteli vizinājās. Tā ir piemiņa tautasdziesmai un Dundagas pelēkajam akmenim.”

/Imants Ziedonis/

Adrese: Dundagas pagasts, LV-3270

Latvija

18/05/2019

06:00 - 00:00